Savanorystės ambasadorė Vakarė

Vakarę Saulėnaitę pažįsta daugelis alytiškių. Nenuostabu – be to, kad septyniolikmetė mergina mokosi Adolfo Ramanausko Vanago gimnazijoje ji taip pat aktyviai dalyvauja net keliose savanoriškose veiklose: „Žinau ką renku“ tinkle, programoje „Social Breeze“, yra Jaunimo Europos komandos narė. Kadangi ji mėgsta išbandyti skirtingas veiklas, įsitraukė ir į jaunimo vasaros mokyklą #StiprūsĮvairovėje bei mokosi groti pianinu.

-Vakare, kada susidomėjai savanoriška veikla?

-Savanoriška veikla susidomėjau būdama trylikos. Mano mieste tuo metu veikė savanorių tinklas, kuriame būdavo ieškoma savanorių pagalbos įvairiuose renginiuose. Kadangi tuo metu legaliai dar negalėjau savanoriauti, nes buvau per jauna, vis bandydavau patekti į savanorių gretas, tačiau būdavau atmetama. Teko šiek tiek palaukti iki keturiolikos, bet tai tik dar labiau sustiprino mano norą savanoriauti. – pasakoja mergina.

Man savanorystė – veikla, kurioje galiu prisidėti prie geresnės dabarties ir, tikiuosi, ateities kūrimo.  Savanoriška veikla yra viena iš pilietiškumo apraiškų, o aš esu ir noriu būti pilietiška.                                                                                                                                   

Vakarės savanorystės diskusijų festivalyje „Būtent!“ akimirka.

-Kokiose savanoriškos veiklos organizacijose dalyvauji?

-Jau metus esu Jaunimo Europos komandos narė. Šioje veikloje mes supažindiname bendraamžius su Europos Sąjungos veikimu ir svarba mūsų gyvenime. Esu ir programos ,,Social Breeze” ambasadorė, kartu su kitais ambasadoriais stengėmės informuoti jaunimą apie savanorystės naudą bei informuojame norinčius savanoriauti apie savanorystės galimybes jų mieste. – nedvejodama atsako.

-Taip pat visai neseniai prisijungiau prie organizacijos ,,Žinau, ką renku”, kurios pagrindinis tikslas – nešališkai informuoti rinkėjus, jog aiškiau žinotume, ką renkame. To siekiame stebėdami politikų pasisakymus ir duotų pažadų tęsėjimą, bendraudami su jais gyvai, bei pagrindinis ir artimiausias mūsų uždavinys – suorganizuoti kandidatų į Seimo narius debatus kiekvienoje vienmandatėje apygardoje. Ši užduotis  man šiuo metu yra pagrindinė, tačiau organizuoju ir mūsų organizacijos pristatymą Alytuje vyksiančiame Laisvės piknike, taip pat nusimato edukacijų vedimas. – džiaugsmingai pasakoja mergina.

Šiais metais Vakarė tapo tinklo „Žinau ką renku“ savanore. Ji padės organizuoti kandidatų į LR Seimą debatus, ves edukacijas „Laisvės pikniko“ metu.

-Kaip nutiko, kad tapai Social Breeze ambasadore?

-Maždaug prieš metus kaip tik buvau baigusi savanorystę savo ankstesnėse veiklose. Tvirtai apsisprendžiau, jog į populiarias nevyriausybines organizacijas savo mieste eiti nenoriu. Visose veiklose, kuriose dalyvauju, man be galo svarbu organizacijos idėja ir jos realizavimas. Būtent to tuo metu ir ieškojau – organizacijos, turinčios aiškius tikslus ir idėjas, kurioms pati prijausčiau. Po jaunimo vasaros mokyklos „Stiprūs įvairovėje“ gavau pasiūlymą pabandyti užpildyti registracijos anketą ir prisijungti prie ,,Social Breeze”. Nei kiek nesudvejojau!

-„Social Breeze“ projekto metu gana kritiškai diskutuojame apie savanorišką veiklą, taip pat kalbame apie tai, kokia savanoriška veikla turėtų būti ateityje. Kokių pokyčių savanoriškos veiklos srityje tau norėtųsi?

-Manau, jog labiausiai trūksta informacijos. Neseniai projekto tikslais ieškojau skirtingų organizacijų, kuriose galima savanoriauti – šią informaciją karantino metu teikėme moksleiviams. Tokią informaciją rasti gana sunku, dažniausiai turi skambinti organizacijos darbuotojams. Ši situacija, mano manymu, atbaido potencialius savanorius. Žinoma, jei turi motyvacijos, informaciją susirasti gali, tačiau gyvename tokiais laikais, kai norime aiškios ir konkrečios informacijos iškart, todėl organizacijos ieškančios savanorių turėtų pasirūpinti geresne informacijos sklaida socialinėje erdvėje.

Alytaus savanorių komanda kartu su filmo „Last Fisherman“ prodiuseriu Leo Kaserer (antroje eilėje viduryje) po filmo peržiūros „Dainavos“ kino teatre. Vakarė (pirmoje eilėje antra iš kairės) padėjo pasiruošti šiai peržiūrai, viešino renginį, režisieriui aprodė Alytaus miesto centrą.

-Tu pati esi labai pilietiškai aktyvi, tačiau tokių aktyvių jaunų žmonių nėra tiek ir daug. Kaip manai, kas galėtų padėti tavo bendraamžiams įsitraukti į pilietines veiklas dar mokykloje?

-Neabejotinai motyvaciją įsitraukti į pilietines veiklas pakeltų tam tikras paskatinimas. Nors savanoriškos veiklos pagrindas ir yra neatlygintina savanorio pagalba, tačiau toks gestas kaip pilietiškai aktyvių mokinių apdovanojimas eskursija ar padėkos raštu, ką dažniausiai gauna tik gerai besimokantys arba mokyklos vardą garsinantys mokiniai, padėtų jaustis įvertintiems ir skatintų stengtis toliau. Taip pat, labai svarbu ne tik kalbėti, bet ir įdomiai pristatyti pilietiškumą. Manau, tai puikiai įgyvendina Valstybės pažinimo centras – įvairiomis edukacijomis ir veiklomis ne tik įgyji pilietinių žinių, bet ir supranti, kodėl pilietiškumas toks svarbus. Šiais laikais dažniausiai neužtenka tik pasikalbėti, kas tas pilietiškumas. Naudojant įvairius metodus, edukacijas, tikrus pavyzdžius labiau tikėtina, jog sudominsi jaunimą įsitraukti į pilietinę veiklą.

-Kaip manai, kokios srities savanorių labiausiai reikėtų Alytuje?

-Tiksliai pasakyti negaliu, tačiau manau, jog socialinėje srityje savanorių trūksta labiausiai. – atsakydama Vakarė susimąsto.

Vakarė prisidėjo organizuojant Eurodebatus Alytaus mieste. Ji vienerius metus yra Jaunimo Europos komandos narė.

-Kokiuose renginiuose dar norėtum pasavanoriauti ar kokią sritį norėtum išbandyti?

-Šiuo metu rimtai galvoju baigus mokyklą išvykti į kitą šalį pasavanoriauti metus su ,,Europos solidarumo korpuso” programa. Tiksliai dar nežinau, kokioje srityje ar šalyje norėčiau savanoriauti, bet galvoju apie kultūrinę arba socialinę veiklos sritis.