Skip to content
social-breeze-logo
  • Informacija apie savanorystę
  • Savanoriaujantys miestai

  • Informacija apie savanorystę
  • Savanoriaujantys miestai
+370 646 153 01
[email protected]

Kas yra savanoriška veikla?

Ar „savo noru – tai jau savanoris?“

Kartais klaidingai sakoma, kad jei žmogus kažką daro savo noru, tai jis yra savanoris. Juk savo noru ryte valomės dantis, savo leidžiame laisvalaikį su draugais ar užsiimame hobiais. Taigi, savanorystės sąvoka yra daug platesnė. Pirmiausia, tai:

  • veikla, už kurią negaunamas piniginis atlygis (neatlygintina veikla)
  • veika, kuri vykdoma laisva valia, pasirinkimu ir asmens motyvacija
  • veikla, kuri naudinga ne tik pačiam savanoriui, bet ir kitiems žmonėms, visuomenei apskritai
  • veikla, kuri prisideda prie bendrųjų visuomenės vertybių ir gerovės

Savanoriška veikla gali būti atliekama pavienio asmens neorganizuotai (dar vadinama savaiminė savanorystė) arba nevyriausybinėse organizacijose / biudžetinėse įstaigose (formalioji). Gali kilti klausimas, kam savanoriui reikalinga organizacija, jei savanoriauti galima ir be jos? Štai pagrindinės naudos:

  • Organizacija gali palengvinti savanorystės pradžią: padėti išsikelti tobulėjimo tikslus, patikslinti lūkesčius savanoriškai veiklai.
  • Savanoriaujant organizacija gali teikti patarimus dėl atliekamo darbo, ypač jei šis darbas reikalauja specifinių įgūdžių (pvz. darbas su vaikais, ligoniais ir pan.). Dažniausiai asmuo, teikiantis patarimus, vadinamas kuratoriumi.
  • Savanoriaujant gali pradėti trūkti motyvacijos arba savanoriui pačiam gali iškilti sunkumų. Tuomet organizacija gali padėti iš naujo atrasti prasmę, pastebėti atlikto darbo rezultatus, suorganizuoti papildomus mokymus ir pan. Dažniausiai asmuo, kuris rūpinasi savanorio motyvavimu, vadinamas mentoriumi.
  • Organizacija gali pasiūlyti savanoriui pasirašyti savanoriško darbo sutartį, o tai gali sudaryti galimybę apmokėti kelionės išlaidas, kompensuoti savanorio maitinimo išlaidas, draudimą.
  • Dažniausiai organizacijose savanoriauja ne po vieną savanorį, todėl tai yra puiki galimybė susirasti bendraminčių.
  • Organizacija gali užtikrinti savanorio veiklos tęstinumą, padėti pamatyti platesnį veiklos kontekstą.
  • Organizacija gali padėti pripažinti atliktą veiklą formaliai (sertifikatais, ženkleliais ir pan.), o šie gali būti naudingi ieškantis darbo ar stojant į norimą universitetą.

Savanorišką veiklą apibrėžia LR įstatymas (nuoroda čia).

Kas yra savanoriška veikla?

Resursai nevyriausybinėms organizacijoms

Atsisiųkite ir naudokitės!

Dirbant su savanoriais reikia pasirūpinti daugeliu dalykų: jų supažindinimu su organizacijos misija ir veikla, pristatymu kitiems darbuotojams, sutarčių pasirašymu, instruktavimu apie saugą darbe. Dalinames keletu resursų, kurie gali būti naudingi.

Savanorių įvedimas_v1910

Nuotoliniai mokymai apie darbą su savanoriais

Resursai nevyriausybinėms organizacijoms

Savanorystės motyvų testas*

Supraskite, kas jus motyvuoja pradėti savanoriauti

Yra 6-i pagrindiniai motyvai, kodėl žmonės savanoriauja. Atlikte trumpą testą ir suprastike, kas jus motyvuoja savanoriauti.

Savanorystės motyvų testas
Savanorystės motyvų testas*

Savanoriškos veiklos poveikis

Kuo naudinga savanoriška veikla?

Savanoriška veikla yra naudinga visuomenei ir nevyriausybinėms organizacijoms, kuriose savanoriaujama. Savanorių pagalba yra ypač svarbi padedant atsitiesti po gamtinių katastrofų, karinių konfliktų. Taip pat ji svarbi valstybės ekonomikai, nes be didelių išlaidų sukuriamas vidaus produktas, suteikiamos žinios asmenims, atliekamas kultūrinis švietimas ir pan. Savanorystė – tai viena iš priemonių, kuria pavieniai asmenys ar grupės gali atkreipti dėmesį į žmogiškąsias, socialines ar aplinkosaugines problemas, ji skantina humaniškumą ir toleranciją.

Be viso to, savanoriška veikla naudinga ir pačiam savanoriui. Pagrindinės naudos yra šios:

  • Savo CV patobulinimas, galimybių įsidarbinti praplėtimas.
  • Profesinė orientacija, nes savanorystė yra puikus būdas pakeisti savo įprastą gyvenimą, permąstyti tikslus, sudaryti pagrindą karjerai arba apskritai pakeisti veiklos pobūdį.
  • Pasitikėjimas savimi ir didesnis pasitenkinimas gyvenimu apskritai. Ar žinojote, kad moksliniais tyrimais įrodyta, kad savanoriai jaučiasi laimingesni negu tie, kurie nesavanoriauja? Natūralu – juk dažniausiai žmonės jaučiasi laimingi tada, kai juos supa bendraminčiai ir jie jaučia, kad jų darbas yra branginamas, o laikas eina prasmingai.
  • Nauji įgūdžiai. Paprastai savanoriaujant lavinamos įvairios kompetencijos (pvz. užsienio kalbos, tarpkultūrinė, laiko planavimo įgūdžiai, darbas komandoje ir pan.).
  • Darbinė praktika. Dažnai vos pabaigus mokyklą ar universitetą stokojama praktinės gyvenimiškos patirties, o savanoriška veikla gali padėti užpildyti šią spragą.
  • Savęs išbandymas saugioje aplinkoje ir mokymasis neformaliu būdu.
  • Galimybė praplėsti savo draugų ratą.
  • Savanoriška veikla gali suteikti įvairių privilegijų (pvz. papildomus balus stojant į universitetą)
Savanoriškos veiklos poveikis

Socialinės - pilietinės valandos

Kas bendro tarp socialinių - pilietinių valandų ir savanoriškos veiklos?

Socialinė – pilietinė veikla pagrindiniame ugdyme yra privaloma ir jai buvo skiriama ne mažiau kaip 5 pamokos (valandos), o nuo 2017–2018 mokslo metų nustatyta skirti ne mažiau kaip 10 valandų per mokslo metus.

Mokyklos gali sudaryti sąlygas pilietiškumą ugdyti ne tik 5–10 klasėse, bet ir 11–12 klasėse bei ikimokyklinio bei pradinio ugdymo metu. Vienas iš tokių pavyzdžių – visos savivaldybės lygmeniu veikianti Socialinių kompetencijų ugdymo programa Šiaulių mieste, kurią įgyvendina visos Šiaulių bendrojo ugdymo įstaigos.

Tiesa, gana dažnai savanoriška veikla yra supainiojama su socialinėmis – pilietinėmis valandomis. Tačiau tai nėra tas pats. Esminis skirtumas yra toks, kad savanoriška veikla yra atliekama visiškai laisva valia, o socialinės – pilietinės valandos yra privalomos kiekvienam mokiniui, norinčiam pabaigti mokyklą. Tačiau jeigu moksleivis nori, jis gali savanoriauti pasirinktoje organizacijoje ir taip „susirinkti“ privalomas socialines valandas, t.y. jo laisva valia atlikta veikla gali būti pripažįstama formaliomis valandomis.

Deja, bet šis netinkamas suvokimas, kas iš tikrųjų yra savanoriška veikla, gali mažinti jaunimo motyvaciją savanoriauti ateityje. Galvodami, kad savanoriavimas pasibaigia ties mokyklos valgyklos ar bibliotekos sutvarkymu, jauni žmonės tuo nebesidomi – vykdytos mokinių apklausos aiškiai parodo, kad jiems tokia veikla atrodo neprasminga ir neįdomi. Savanorius priimančių organizacijų darbo praktikoje dažnai pasitaiko situacijų, kai mokiniai tarsi ateina savanoriauti, bet iš tiesų paprašo pasirašyti už socialines valandas ir dingsta. Siekiant, kad keistųsi šis supratimas, buvo sukurta „Social Breeze“ metodika, padedanti mokinius supažindinti su savanoriška veikla. Įgyvendinant „Social Breeze“ programą siekiama suteikti mokiniams ne simuliuotos, o realios gerų darbų darymo patirties, padėti jiems suprasti, kokio pokyčio norėtų siekti visuomenėje ir įsitraukti į atitinkamos nevyriausybinės organizacijos veiklą.

Socialinės - pilietinės valandos

Savanoriškos veiklos Lietuvoje apžvalga

2019 metų tyrimo duomenys

Programa „Social Breeze“ 2019 metais bendradarbiavo su UAB „Spinter tyrimai“ ir organizavo šalies gyventojų požiūrio į savanorystę ir turimos savanoriškos veiklos patirties tyrimą. Esminiai pastebėjimai:

  • Palyginti su 2012 m. padaugėjo respondentų, teigiančių, kad dalyvavo savanoriškoje viekloje (nuo 18 proc. iki 31 proc.). Nedalyvaujančių asmenų grupėje padaugėjo (nuo 22 proc. iki 31 proc.) nedalyvaujančių, bet norinčių dalyvauti savanoriškoje veikloje. Tai parodo, kad gyventojų požiūris į savanorišką veiklą keičiasi – jis tampa pozityvesnis.
  • Net 37 proc. moksleivių atsakė, kad nedalyvavo savanoriškoje veikloje, bet norėtų dalyvauti. 32 proc. moksleivių dalyvavo savanoriškose veiklose per paskutiniuosius 12 mėnesių.
  • Kas paskatintų savanoriauti? 38 proc. asmenų savanoriautų, jei turėtų daugiau laisvo laiko; 28 proc. – daugiau informacijos
    apie tai, kur galima savanoriauti. Moksleivius (48 proc.) labiausiai paskatintų bendraminčių, aplinkinių palaikymas. Taip pat daugiau laisvo laiko ir daugiau informacijos, kur galima savanoriauti.
  • 50 proc. moksleivių apie savanorystės galimybes sužino per ugdymo įstaigą, tad šiuo atveju ypač svarbų vaidmenį atlieka mokytojai.
  • Pagrindinė savanoriška veikla, kuria teko užsiimti – aplinkos tvarkymas, pagalba vaikams ir jaunimui, pagalba senyvo amžiaus žmonėms. Tarp moksleivių taip pat dažna savanoriška veikla – pagalba organizuojant kultūrinius renginius.

Detalesnius tyrimo rezultatus galima rasti čia: Tyrimo ataskaita-Savanorystė-2019-Social Breeze

Savanoriškos veiklos Lietuvoje apžvalga

Mūsų projektų poveikio tyrimai

2021 m. tyrimo duomenys

Kartu su British Council Lithuania įgyvendinome projektą, kurio metu į savanorišką veiklą įtraukėme 26 jaunus žmones iš Vilniaus ir Naujosios Vilnios. Jaunimas dalyvavo parengiamuosiuose mokymuose, o vėliau – savanoriavo Carite, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijoje, Socialinio suflerio iniciatyvoje ir kitose organizacijose. Dėl užklupusios pandemijos buvo nemažai iššūkių – vos prasidėjusi savanorystė turėjo greitai transformuotis į nuotolinę. Kaip ten bebūtų, viskas pavyko puikiai!

Sociologė Rasa Paurytė tyrinėjo projekto poveikį jauniems žmonėms. Su jos tyrimo išvadomis galima susipažinti čia: Social Breeze – projekto poveikio tyrimas_2021 2PDF.

Na, o Karolis Vyšniauskas iš „Nara“ pakalbino keturis projekte dalyvavusius jaunuolis. Pokalbį galima rasti čia: https://nara.lt/lt/articles-lt/moksleiviai-savanoriai

Mūsų projektų poveikio tyrimai

Kai pradėjau savanoriauti, man atsivėrė daug naujų durų. Supratau, kaip gera yra daryti kažką dėl kitų negaunant atlygio. Savanorystėje geriausias atlygis yra patirtis, nauji žmonės ir žinios. Padėdama kitiems jaučiuosi labai gerai, todėl tai mane dar labiau motyvuoja tęsti veiklą. Tokios patirties mokykloje niekaip nebūčiau įgijusi. – Vakarė iš Alytaus

Savanorystė tai ne vien laisvalaikio praleidimas įvairiausiuose renginiuose, tačiau ir savęs pažinimas, mokymasis dirbti komandoje, naujų pažinčių ar net draugų radimas. Savanorystė – puikus būdas bet kuriai asmenybei tobulėti bei kurti savo ateities planus ir, žinoma, gauti begales neįkainojamų patirčių ir įgūdžių! – Beatričė iš Šiaulių

Nuo pat vaikystės, daugelį darbų atliekame savarankiškai, o savanorystė yra tas įrankis, kuris leidžia mums jungtis ir siekti rezultatų kartu. Savanorystė – tai galimybė išbandyti save, susipažinti su bendraminčiais bei prasmingai leisti laiką. – Lukas iš Nemenčinės

Savanorystė man lyg angelo sparnai, su kuriais galime ištiesti pagalbos ranką, nelaukiant atlygio. Ji moko pažinti save, atrasti įdomių dalykų, nerti į avantiūras. – Vakarė iš Pakruojo raj.

Savanorystė, tai kaip tėvystė. Tu aukoji save kitiem žmonėms (savo vaikams) savo noru už nieką, už šypseną ir žodį „ačiū“. Kad ir kaip sunku tu visada sugrįžti ir toliau rūpiniesi savo vaikais, kuriems pasižadėjai padėti (auginti), nes tu mėgsti tuos žmones (myli savo vaikus). Tai… savanoriaudamas aš esu tėtis! – Ugnius iš Kauno

Man savanorystė yra ne tik savęs atradimas, pažinimas, tobulinimas, bet taip pat ir džiaugsmas matant dėkingą žvilgsnį, taip pat ir žinojimas, kad nors ir mažu darbu prisidėjau prie visuomenės kaitos. – Laura iš Kretingos

Mano manymu, kad žmogaus gyvenimo tikslas – atrasti save šiame pasaulyje. Na, o savanorystė padeda atrasti savo kryptį. Man savanorystė, tai yra toks etapas, nors ir nedidelis, kuris padeda pažinti savo norus. – Rafal iš Pabradės

client
client
client
client
client
client
REGISTRUOTIS SAVANORYSTĖS IŠŠŪKIUI
Kontaktai Apie mus Partnerystė

Jaunimo vasaros mokymai „Stiprūs įvairovėje“ ieško pastiprinimo!

Jaunimo vasaros mokymai „Stiprūs įvairovėje“ siekia, kad kuo daugiau jaunų žmonių iš visos Lietuvos sustiprintų...

Savanorystės iššūkis: pirma stotelė – Vilnius

Kovo 11 - 13 dienomis Naujosios Vilniaus jaunimo erdvėje "Vaga" vyko Social Breeze savanorystės iššūkis....

+370 646 153 01
[email protected]
© 2019 socialbreeze.lt. Visos teisės saugomos. Sukurta zuzuweb.lt.
Svetainėje naudojami slapukai. Paspausdami "Sutinku" arba naršydami toliau jūs sutinkate su www slapukų politika. Sutinku